Az érrendszer betegségeinek elsődleges és másodlagos megelőzése, a magas vérnyomás szűrés hatékonyságának növelése és a magas vérnyomásbetegség megfelelő gyógykezelése a VIRÁNYOS KLINIKA stroke alapprogramjának céljai közé tartozik.
Az elsődleges megelőzés célja a tünetmentes lakosság körében a cerebrovaszkuláris (agyérrendszeri) kórállapotok kialakulásának megelőzése a kockázati tényezők felismerése és kezelése révén.
A szűrővizsgálat tartalmazza a következőket:
Kórelőzmény felvétele: részletesen fel kell tárnunk a családban előforduló érbetegségeket, a vizsgált személy előzetes betegségeit és kockázati tényezőit (kockázati tényezőket l. alább).
A fizikális vizsgálat belszervi és neurológiai vizsgálatból áll: mindkét karon vérnyomás-mérés, szív-érrendszeri állapot (carotis – nyaki verőér – hallgatózás is), organikus (szervi) neurológiai és pszichés eltérés).
Laboratóriumi vizsgálatok.
Kockázati tényezők:
- Hypertonia (magas vérnyomás).
- Diabetes mellitus (cukorbetegség).
- Hypercholesterinaemia: a magas szérum-koleszterin értékek és a koszorúér-betegség közti összefüggés jól dokumentált, a stroke előfordulásával kapcsolatos összefüggések kevésbé bizonyítottak.
- Dohányzás.
- Arteria carotis interna tünetmentes szűkülete: tünetmentes szűkülete, szignifikáns szűkülete esetén az évi stroke-gyakoriság 1-2 %-os, az előrehaladó szűkület fokozott kockázatot jelent. Az arteria carotis tünetmentes szűkülete egy elkövetkező ischaemiás szívizomkárosodás hírnöke lehet.
- Pitvarfibrilláció (szívritmuszavar): a thromboembóliás (vérrögleszakadás) stroke-ok
mintegy harmadáért felelős. - Egyéb kardiológiai kórállapotok.
- Alkoholfogyasztás ( a rizikó elsősorban a fogyasztott mennyiségtől függ).
Kevésbé jól dokumentált kockázati tényezők:
- Elhízás.
- Fizikai inaktivitás.
- Táplálkozás.
- Hyperhomocysteinaemia (homocystein nevű aminósav emelkedett vérszintje) mintegy 30%-os valószínűséggel emeli a stroke veszélyét.
- Kábítószer-élvezet: gyakoribb a vérzéses és ischaemiás stroke.
- Fokozott alvadáskészséggel járó állapotok: nem állnak még rendelkezésre egyértelmű adatok.
- Hyperviscositassal (fokozott vérsűrűség) járó állapotok oki kezelése csökkenti az ischaemiás stroke rizikóját.
- Hormonpótló kezelés: nincs bizonyíték arra, hogy a menopauza (klimax) után alkalmazott hormonpótlás befolyásolja a stroke-kockázatát.
- Gyógyszeres fogamzásgátlás: azoknál a nőknél, akik dohányoznak vagy más kockázati tényezőjük ismert (hypertonia, diabetes mellitus, migrén), illetőleg kórelőzményükben thromboembóliás esemény szerepel, a stroke rizikója emelkedhet.
- Gyulladásos állapotok: a chlamydia pneumoniae (baktérium) jelentőségét felvetették az atheroscleroticus plakkok (elmeszesedett érterületek) kialakulásában, de a szeropozitivitás nem mutat egyértelmű összefüggést az érelmeszesedés súlyosságával. Az akut infekciók és a stroke összefüggésére utaló kis elem számú vizsgálatok szerint stroke-ban emelkedhet a
C-reaktív protein (CRP a továbbiakban), a szerum amiloid A, az akutfázis-fehérjék szintje. - Különösen érvényes az összefüggés a CRP-szint emelkedés és az akut vascularis események, így a stroke- kialakulása között.
A vizsgálati eredményből kialakított vélemény javaslatot is magában foglal.
Az I. szintű vizsgálat magában foglalja:
- laboratóriumi vizsgálatok.: glükóz, koleszterin, HDL-koleszterin, triglicerid, kreatinin
- szív és érrendszeri, kardiológiai állapot felmérés: nyugalmi EKG, vérnyomás mérés mindkét karon
- fizikális neurológiai vizsgálat
(Szükség esetén carotis Doppler vizsgálat)
II. szintű vizsgálatnál az igen magas rizikójú egyéneknél a következő laboratóriumi vizsgálatokat végezzük
- Homocystein
- C-reaktív protein
- Chlamydia pneumoniae
Az agyi Érrendszer betegségeinek Szűrőprogramja
Ismeretes, hogy Magyarországon a halálozási statisztikát a szív és agyi érrendszeri betegségek vezetik. Fentiek részét képezi az agyvérzés, agytrombózis, agyi érszűkület. Ezek a betegségek átmeneti, vagy végleges végtagbénulást, beszédképtelenséget, gondolkodási zavart okozhatnak. Az orvostudomány jelenlegi állása szerint súlyos kórképek megelőzhetők, vagy késleltethetők. A betegségek veszélyére bizonyos rizikófaktorok jelenléte figyelmeztethet. Az orvosi szűrőprogramok célja feltárni ezeket a rizikófaktorokat, ismertetni betegekkel, és javaslatot adni a rizikó csökkentésére.
Az agyi érrendszer betegségeinek /stroke/ szűrésére vonatkozó program keretében a VIRÁNYOS KLINIKA az alábbi célokat tűzte ki:
- a tünetmentes lakosság körében az agyérrendszeri /cerebrovaszkuláris/ kórállapotok kialakulásának megelőzése,
- a kockázati tényezők időben történő felismerése, és ismertetése a betegekkel,
- a magas vérnyomás /hypertonia/ szűrés hatékonyságának növelése,
- a magas vérnyomásbetegség megfelelő gyógykezelése,
- A szűrőprogram két szinten történik, és az alábbi vizsgálatokat tartalmazza:
Az I. szintű vizsgálat magában foglalja:
- A kórelőzmény felvételét, a belgyógyászati és neurológiai fizikális vizsgálatot.
- A laboratóriumi vizsgálatok közül a vércukor, a koleszterin, a HDL-koleszterin, a triglicerid és a kreatinin meghatározást.
A II. szintű vizsgálat elvégzése az igen magas rizikójú egyéneknél javasolt és magában foglalja :
- A kórelőzmény felvételét, a belgyógyászati és neurológiai fizikális vizsgálatot.
- A laboratóriumi vizsgálatok közül a vércukor, a koleszterin, a HDL-koleszterin, a triglicerid, a kreatinin, a homocystein, a C-reaktív protein és a Chlamydia pneumoniae meghatározását.
Kórelőzmény felvétele:
- részletesen fel kell tárni a családban előforduló érbetegségeket /szülők, nagyszülők betegségei, elhalálozásuk oka/,
- fel kell tárni a vizsgált személy előzetes és jelenlegi betegségeit /panaszok, kórházi kezelések, műtétek/,
- kockázati tényezők feltárása, illetve a beteg figyelmének felhívása a rizikófaktorokra.
-
Kockázati tényezők:
A./ a stroke az alábbi kockázati tényezőkkel szoros, jól dokumentált összefüggést mutat:
- Magas vérnyomás /Hypertonia/.
- Cukorbetegség /Diabetes mellitus/.
- Dohányzás.
- A magas szérum-koleszterin értékek /hypercholesterinaemia/, és a koszorúér-betegség közti összefüggés jól dokumentált, a stroke előfordulásával kapcsolatos összefüggések kevésbé bizonyítottak.
- A nagy nyaki verőerek /arteria carotis interna/ tünetmentes szűkülete: súlyos /szignifikáns/ szűkület esetén az évi stroke-gyakoriság 1-2 %-os, az előrehaladó szűkület fokozott kockázatot jelent. Az arteria carotis tünetmentes szűkülete egy elkövetkező szívizom károsodás /szívkoszorúér szűkület/ hírnöke lehet.
- Szívritmuszavar /pitvarfibrilláció/: a vérrögleszakadásos /thromboembóliás/ stroke-ok
mintegy harmadáért felelős. - Egyéb szívbetegségek /kardiológiai kórállapotok/.
B./ A stroke az alábbi kockázati tényezőkkel kevésbé szoros, kevésbé jól dokumentált összefüggést mutat.
- Elhízás.
- Fizikai inaktivitás.
- Táplálkozás.
- Alkoholfogyasztás.
- Hyperhomocysteinaemia /homocystein nevű aminósav emelkedett vérszintje/ mintegy 30%-os valószínűséggel emeli a stroke veszélyét.
- Kábítószer-élvezet: gyakoribb a vérzéses és az érszűkület /ischaemia/ okozta stroke.
- Fokozott alvadáskészséggel járó állapotok: nem állnak még rendelkezésre egyértelmű adatok.
- Fokozott vérsűrűséggel /hyperviscositas/ járó állapotok oki kezelése csökkenti az ischaemiás stroke rizikóját.
- Hormonpótló kezelés: nincs bizonyíték arra, hogy a menopauza (klimax) után alkalmazott hormonpótlás befolyásolja a stroke-kockázatát.
- Gyógyszeres fogamzásgátlás: azoknál a nőknél, akik dohányoznak vagy más kockázati tényezőjük ismert (hypertonia, diabetes mellitus, migrén), illetőleg kórelőzményükben thromboemboliás esemény szerepel, a stroke rizikója emelkedhet.
- Alkoholfogyasztás.
- Gyulladásos állapotok: a chlamydia pneumoniae nevű baktérium jelentőségét felvetették az érelmeszedéses /atheroscleroticus/ plakkok kialakulásában, de a laboratóriumi eredmények /szeropozitivitás/ nem mutatnak egyértelmű összefüggést az érelmeszesedés súlyosságával. Az akut fertőzések és a stroke összefüggésére utaló kis elemszámú vizsgálatok szerint stroke-ban emelkedhet a C-reaktív protein (a továbbiakban CRP), a szérum amiloid A és az akutfázis-fehérjék szintje. Különösen érvényes az összefüggés a CRP-szint emelkedés és az akut érrendszeri események, így a stroke- kialakulása között.
Fizikális vizsgálat:
Belgyógyászati fizikális vizsgálat: szív, tüdő, has, máj, lép, vese megtapintása, illetve maghallgatása, valamint a végtagi erek tapintása. Vérnyomásmérés mindkét karon. A nyaki verőerek meghallgatása. Szükség esetén a nyaki verőerek Doppler /ultrahang/ vizsgálata.
Neurológiai fizikális vizsgálat: a meningeális izgalmi tünetek, az agyidegek, a reflexkör, a mozgatórendszer és koordináció, az érzőkör és a vegetatív tünetek vizsgálatából áll.
Tájékozódó pszichés vizsgálatnál a vizsgált személy magatartása, mimikája és mozgásai, személyi és környezetére vonatkozó tájékozódása, memória funkciói, gondolkodása, és alkalmazkodása kerül megfigyelésre.Laboratóriumi vizsgálatok, vérvétel:
Első szintű laboratóriumi vizsgálat: vércukor, koleszterin, HDL-koleszterin, triglicerid, kreatinin.
Második szintű laboratóriumi vizsgálat: vércukor, koleszterin, HDL-koleszterin, triglicerid, kreatinin, homocystein, C-reaktív protein, Chlamydia pneumoniae.
A vizsgálati eredményekről összefoglalót készítünk, amely tartalmazza a kialakított véleményt, és magában foglalja a javaslatot is.
Az I. szintű vizsgálat:
Belgyógyászati vizsgálat:
A kórelőzmény felvétele: családi anamnézis, előző betegségek, jelen panaszok,
Magas vérnyomás /Hypertonia/. Cukorbetegség /Diabetes mellitus/. Dohányzás. Elhízás.
Fizikai inaktivitás. Táplálkozás. Kábítószer-élvezet. Gyógyszeres fogamzásgátlás. Gyulladásos állapotok. Nőknél hormonpótló kezelés.
– Belgyógyászati fizikális vizsgálat: szív, tüdő, has, máj, lép, vese megtapintása, illetve maghallgatása, valamint a végtagi erek tapintása. Vérnyomásmérés mindkét karon. A nyaki verőerek meghallgatása.Neuro-pszichiatriaivizsgálat:
Anamnézis: ????
Neurológiai fizikális vizsgálat: ????Carotis Doppler vizsgálat.
Laboratóriumi vizsgálatok:
vércukor, koleszterin, HDL-koleszterin, triglicerid, kreatinin.
Összefoglaló
A II. szintű vizsgálat:
Belgyógyászati vizsgálat:
A kórelőzmény felvétele: családi anamnézis, előző betegségek, jelen panaszok,
Magas vérnyomás /Hypertonia/. Cukorbetegség /Diabetes mellitus/. Dohányzás. Elhízás.
Fizikai inaktivitás. Táplálkozás. Kábítószer-élvezet. Gyógyszeres fogamzásgátlás. Gyulladásos állapotok. Nőknél hormonpótló kezelés.
– Belgyógyászati fizikális vizsgálat: szív, tüdő, has, máj, lép, vese megtapintása, illetve maghallgatása, valamint a végtagi erek tapintása. Vérnyomásmérés mindkét karon. A nyaki verőerek meghallgatása.Neuro-pszichiatriaivizsgálat:
Anamnézis: ????
Neurológiai fizikális vizsgálat: ????Carotis Doppler vizsgálat.
Laboratóriumi vizsgálatok:
vércukor, koleszterin, HDL-koleszterin, triglicerid, kreatinin, homocystein, C-reaktív protein, Chlamydia pneumoniae.
Összefoglaló