
A családterápia módszere a családi és párkapcsolati konfliktusok terápiás feldolgozásával foglalkozik. A beszélgetésen valamennyi családtag, illetve párterápia esetén a pár mindkét tagja részt vesz. A terápia segít tudatosítani és módosítani azokat a hibás kommunikációs- és viselkedésmódokat, amelyekben a párkapcsolati vagy családi problémák gyökereznek.
Kiknek ajánlott a párterápia?
Ha Önöknél is merültek fel hasonló kérdések:
- egymáshoz illünk?
- rendszeresen ismétlődő konfliktusaink vannak egymással (például rossz szokások, egymás rendszeres megbántása)
- sokat veszekszünk, nem értjük meg egymást
- krízis helyzetben vagyunk (például munkahely elvesztése, betegség, hűtlenség, válás miatt)
- együtt maradjunk vagy ne?
- már mindent megpróbáltunk, de még nincs gyermekünk
- gyermekünk születése óta megromlott a kapcsolatunk
- nem értünk egyet gyermeknevelési kérdésekben
- nem tudunk már beszélgetni
- féltékenység
- 3. személy lépett az életünkbe
- problémáink vannak az ágyban
A pár- és családterápia lényege
A pár- és családterápia egy olyan rendszerszemléletű terápiás irányzat, amely a személyek közötti kapcsolati összefüggések megfigyelése, megértése által a család egészének működésére koncentrál. Bármely családtag, vagy családtagok esetén merül fel probléma, az a család többi tagjára is valamilyen módon hatással van.
A nehézségek, elakadások megoldása érdekében a figyelem fókuszában a családi rendszerre jellemző kommunikációs minták, viselkedési szokások és a család életében éppen aktuális életciklus jellegzetességei állnak. A személyen belüli jelenségekről a hangsúly a személyek közötti kapcsolati összefüggésekre tevődik át.
Kiknek ajánlott a családterápia?
Ha ismerősek az alábbi helyzetek:
- sok a veszekedés családban
- nem értjük meg egymást, nem találjuk a közös hangot
- az iskola azt jelezte, valamilyen tanulási, magatartási problémája van gyermekünknek
- gyermekünknél pszichoszomatikus tünet alakult ki
- gyermekünknél jelentős viselkedésváltozást tapasztaltunk
- testvérkonfliktusok
- érzelmileg megterhelő élethelyzetben vagyunk (például válás, munkahely elvesztése, haláleset, betegség a családban)
- egyedül nevelem a gyermekem
A pár- és családterápia folyamata
A pár- és családkonzultáció során a család minden tagja elmondhatja a véleményét, problémáját.
Párkonzultáció, párterápia esetén a pár mindkét tagja; míg családkonzultáció, családterápia akár több generáció is jelen lehet. Az első interjú során a terapeuták (kettős terápiás vezetés) és a résztvevő felek közösen megfogalmazzák a családterápiás célt, megállapodnak az ülések számában.
A további üléseken a családterápiás módszer közül a pár, család által hozott nehézség megoldására legmegfelelőbbeket alkalmazzák a terapeuták, hogy elősegítsék a közösen megfogalmazott cél elérését.
A terapeuták nem fogalmaznak meg jól bevált, mindenkire érvényes recepteket, inkább kérdeznek, és a családnak legmegfelelőbb megoldást keresik a családdal együtt.
Az ülések időtartama 90 perc, mivel az összes családtag interakcióit figyelik a terapeuták. Egy pár- és családkonzultációs, terápiás folyamat hossza 6-25 ülés között mozoghat a probléma természetétől függően. A lezárás után utánkövető ülésekre is sor kerülhet, ha igény van rá.
Kik végezhetnek családterápiát?
Kizárólag a Magyar Családterápiás Egyesület által igazolt, családterapeuta módszerspecifikus végzettség birtokában végezhetik az MCSE mindenkori képzési rendjében leírt felsőfokú alapdiplomával rendelkező, szakemberek (orvosok, klinikai szakpszichológusok, pszichológusok stb.). Családkonzultáns végzettséggel rendelkezők családterápiát csak koterápiában végezhetnek (családterapeuta mellett).
A család és párterápiában a terápiás rendszer szoros szupervízióval működik. Általában a kettős vezetés, és videofelvétel biztosítja a terápiás rendszer szupervíziós lehetőségét.
(Forrás: A Magyar Családterápiás Egyesület honlapja http://www.csaladterapia.hu)
A pár-és családkonzultációt végzi:
Sági Andrea
Tel: 06-30-862-7115
pszichológus, pszichológia tanár, pár-és családkonzultáns szupervízió alatt
a Magyar Családterápiás Egyesület tagja