
A Parkinson-kór egy idegrendszeri betegség, mely a dopamint előállító idegsejtek pusztulásának következtében alakul ki. Normál esetben a dopamin biztosítja az izmok gördülékeny, remegésmentes, sima mozgását. A kor előrehaladtával a dopamin mennyisége mindenkinél csökken, hogy a csökkenés mértéke kóros lesz-e, azt genetikai és környezeti tényezők befolyásolják. Az öröklődés következtében történő megbetegedés előfordul, de nem igazán jelentős, ezzel szemben bizonyos kémiai szerek (kábítószerek, gyomírtók stb.) nagymértékben hozzájárulhatnak a Parkinson-kór kialakulásához.
A Parkinson-kór főbb tünetei
- hajlott testtartás (egyensúlyzavar)
- a remegés (pl. kéz folyamatos remegése)
- csökkent arcmimika
- az izomfeszülés a végtagokban és a törzsizomzatban, a mozgás hirtelen megmerevedése
- a mozgások meglassulása
- apró, nehezen olvasható kézírás
A Parkinson-kór kezelése
A tudomány jelen állása szerint a Parkinson-kór nem gyógyítható, viszont jól kezelhető, korai diagnózis esetén akár a teljes tünetmentesség is elérhető.
A kór alapvetően gyógyszerrel és/vagy műtéti beavatkozással orvosolható. A legáltalánosabb a gyógyszeres kezelés, ami az alapvető tünetek (remegés, járás problémák stb.) enyhítésére szolgál. Kezdeti stádiumban a leggyakrabban használt gyógyszer az ún. L-dopa, azaz a levodopa. Ez a szer a betegek 75 %-ánál eredményez javulást, szinte az összes tünetet enyhíti.
A tünetek enyhítésében néhány beteg esetében a műtéti beavatkozás is segíthet, melyet mindenképpen részletes klinikai vizsgálat előz meg. Az ún. pallidotómia műtét során olyan szöveti részeket semmisítenek meg, melyek a legfőbb tüneteket okozzák. Másik gyakran alkalmazott műtéti eljárás az ún. mély agyi ingerlés, mely során az agy egy bizonyos részét közvetlenül stimulálják, így segítve elő, hogy a sejtek ismét megfelelően működjenek. Az agy ingerlésére ezen kívül létezik olyan módszer is, mely során az agyat a koponyán keresztül mágnes segítségével stimulálják, így érve el a kívánt hatást.
A gyógyszeres vagy műtéti kezelés mellett javasolt a gyógytorna, fizikoterápia is, de bármilyen rendszeres mozgás (gyaloglás, úszás) sokat javíthat a kellemetlen tüneteken.
Várjuk Parkinson-kór szakrendelésünkön
Ha Parkinson-kórra utaló tüneteket észlel magán, javasoljuk, hogy minél előbb keresse fel szakrendelésünket. A remegés, egyensúlyzavar más betegség jele is lehet, ezért mindenképpen forduljon orvoshoz.
A pontos diagnózis felállításához szakorvosunk meg fogja kérdezni Öntől, hogy fordult-e már ilyen elő ilyen betegség a családban, mióta jelentkeznek a tünetek, milyen gyógyszert szed stb. Ezután következik a neurológiai kivizsgálás, mely során a betegség korai tüneteit, a reflexek működését, a mozgás összehangoltságát, a járást vizsgálják. A diagnózis felállítását követően megkezdődhet az egyénre szabott kezelés, mely folyamatos felülvizsgálatot igényel, a gyógyszerek pontos beállítása érdekében.