
Miért szükséges a munkáltatónak a foglalkozás-egészségügyi (régi nevén: üzemorvosi) szolgáltatás?
1995-ben született egy rendelet, mely megszüntette az állam kötelezettségét a munkavállalók üzemorvosi ellátásával kapcsolatban, ugyanakkor kötelezte a munkáltatókat, hogy dolgozóik részére munka-egészségügyi, ún. foglalkozás-egészségügyi ellátást biztosítsanak.
2007-ben a regisztrálást és ellenőrzést az Országos Munkavédelmi és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMFF) hatáskörébe utalta. Erről a 70/2007 (IV.14.) Korm. rendelet (2) bekezdése rendelkezik.
A munkáltatónak komoly jelentési kötelezettsége van az OMFF felé, az utóbbi időszak munkaügyi ellenőrzései és az ennek következtében esetlegesen kiszabott bírságok mutatják az ezen a téren gyökeresen megváltozott helyzetet.
Az ide vonatkozó rendeletek:
- A 27/1995/ VII. 25. NM alap rendelet értelmében a Foglalkozás-egészségügyi Szolgálat olyan – elsősorban preventív – szolgálatot jelent, amelynek feladata egyrészt a munkahelyi megterhelés /fizikai, szellemi, lelki/ és a munkahelyi károki tényezők /fizikai, kémiai, biológiai, pszichoszociális, ergonómiai/ felkutatása, folyamatos ellenőrzése, másrészt javaslattétel ezek egészséget nem károsító szinten tartásának módszereire, harmadrészt a munka adaptálása a munkavállalók képességeihez a testi, szellemi és lelki egészségi állapotuknak megfelelően, negyedrészt a munkavállalók egészségének ellenőrzése munkájukkal kapcsolatban. További rendeletek ennek szellemében születtek.
- A 2004. évi XI. törvény a munkavédelemről szóló 1993. évi XCIII. törvény módosításáról a munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősülő feladatokat határozza meg.
- A 2007. évi törvénymódosítás kimondja, hogy „A Foglalkozás-egészségügyi Szolgálat látja el az (előző jogszabályban felsorolt) munkaegészségügyi szaktevékenységnek minősülő feladatokat” nevezetesen /az orvos egészségügyi feladatok ellátásán túl/
- részt vesz a létesítmények, gépek, berendezések, munkavédelmi üzembe helyezésén,
- részt vesz az egyéni védőeszköz, munkaeszköz, technológia rendeltetésszerű alkalmazása során bekövetkezett veszélyeztetés kivizsgálásában,
- részt vesz a munkahelyi kockázatértékelés elvégzésében, felülvizsgálatában,
- elvégzi a megelőzési stratégia munkaegészségügyi tartalmának kialakítását,
- részt vesz az egyéni védőeszközjuttatás belső rendjének meghatározásában,
- feladata az elsősegélynyújtó személyek szakmai felkészítése, irányítása
- és a vezetői szemléken, ellenőrzéseken való képviselet.
- A 70/2007. /IV.14./ Kormányrendelet értelmében a Foglalkozás-egészségügyi Szolgáltatónak jelentési kötelezettsége van a területileg illetékes munkavédelmi felügyelőség felé. Az OMMF – munkavédelmi hatóságként látja el a Foglalkozás-egészségügyi Szolgálat munkavédelmi feladatokra kiterjedő szakmai irányítását, és ellenőrzését is. /2007. évi CLXI 6 §/
Mit tartalmaz a foglalkozás egészségügyi vizsgálat?
A foglalkozás-egészségügy alapszolgálat tevékenysége a Megrendelő által üzemeltetett munkahely tartalmi és helyi ismeretében az ott dolgozók A-B-C-D foglalkozás-egészségügyi osztályba sorolásával indul. Ezt követi a munkavállalók munkaalkalmassági vizsgálata, melynek célja annak eldöntése, hogy az illető alkalmas-e az adott munkakör betöltésére, ill. folytatására.
A munkaalkalmassági vizsgálat a 33/1998 (VI.24.) rendelet előírásának megfelelően:
- teljeskörű kikérdezés
- fizikális vizsgálat
- szemészet (látásélesség, színlátás)
- hallás és idegrendszeri vizsgálat
- a foglalkozás függvényében rutin laboratóriumi (T.vérkép és vizelet) meghatározások
- 40 év felett vagy szükség esetén EKG ill. terheléses EKG vizsgálat.
- A vizsgálatra megjelenők számára kötelező a kerületi gondozóban elvégzett, 1 évnél nem idősebb, mellkas-rtg lelet bemutatása
A foglalkozás egészségügyi vizsgálatot végző szolgáltató évente legalább egyszer munkahelyi helyszíni kiszállással szemlét tart (foglalkozás-egészségügyi bejárás) és erről a rendeletnek megfelelően jegyzőkönyvet készít.
Gondoskodik a fentiek dokumentálásáról, az egészségügyi események az ÁNTSZ felé való jelentéséről. A vizsgálatok dokumentációját (törzslap) Szolgáltató őrzi az egészségügyi dokumentumok titoktartási szabályai szerint. Az alkalmassági vizsgálat eredményéről munkaadó elsőfokú alkalmassági véleményt kap az előírt formanyomtatványon.